Własna firma

Własna firma w Norwegii to pomysł, który zrealizowało już sporo Polaków mieszkających w tym pięknym kraju. Nikomu nie trzeba chyba specjalnie tłumaczyć, że w Skandynawii układa sobie życie wielu naszych rodaków. Niektórzy przenieśli się tam już na stałe i nie mają najmniejszej ochoty wracać do Polski. No cóż, każdy ma prawo do takiego planowania sobie życia, jakie najbardziej mu odpowiada. W dobie otwartych granic możemy zamieszkać w bardzo różnych miejscach i żyć tak, jak się nam podoba.
Wróćmy jednak do tematu głównego niniejszego artykułu, czyli do kwestii własnej firmy. To na pewno przedsięwzięcie wymagające gruntownego przemyślenia. Nie jest bowiem sztuką zainwestowanie od tak w jakiś biznes sporej sumy pieniędzy, ale tylko w taki, który przyniesie wymierne efekty. Trzeba więc najpierw przeprowadzić głęboką analizę rynku, zbadać panującą na nim koniunkturę i dopiero później na coś się zdecydować. Okazuje się, że najtrudniej jest znaleźć swoją niszę, w obrębie której moglibyśmy się rozwijać biznesowo. Inne więc będą uwarunkowania w Polsce, a inne np. w Norwegii.
Niezależnie jednak od tego, czy jest to firma w Norwegii, czy w jakimkolwiek innym kraju, jej właściciel musi płacić podatki. Nigdzie nie ma w tej materii taryfy ulgowej. Każdy musi składać rozliczenie roczne ze swojej działalności i to jeszcze w ściśle określonym terminie. Przedsiębiorcy z reguły zatrudniają w swoich firmach księgowych, którzy panują w obszarach: podatki i rozliczenia roczne. Ale są też firmy, które tego typu sprawy zlecają biurom rachunkowym.

Zobacz również: Księgowość w Norwegii

Related posts